PLEMENA KRÁLÍKŮ. Plemenem rozumíme skupinu zvířat stejného filogonetického původu, která má stejné užitkové znaky a vlastnosti. Skupina musí být dostatečně početná. Své vlastnosti přenáší na své potomstvo tak dlouho, pokud se nezmění podmínky vnějšího prostředí. Hybrid je označení pro křížence několika plemen. Králičí brojler je zvíře určené k rychlo výkrmu. Může to být buď speciálně vyšlechtěný hybrid, nebo králík určitého plemene. Cílem výkrmu je získat za co nejkratší dobu maximální přírůstek při nízké spotřebě krmiva a s nízkými náklady. Plemena králíků je možné rozdělovat podle různých kategorií. Je to např. užitkovost, podle které se plemena dělí na masná ( Čv, Nb, Kal, Vss ), vlnařská ( Angora ), kožešinová ( Kastorex, Rexy, Saténový ), kombinovaná ( Vídeňský ), sportovní či zakrslá ( Zakrslý beran, Hermelín ). Nejčastěji se však plemena rozdělují podle hmotnosti a délky srsti. Podle tohoto systému se  dělí na plemena velká ( Belgický obr, Moravský modrý ), střední ( Činčila velká, Vídeňský, Novozélandský, Kalifornský, Český strakáč ), malá ( Činčila malá, Malý beran, Holandský ), zakrslá ( Zakrslý beran, Hermelín ), dlouhosrstá ( Angora, Liščí ), krátkosrstá ( Kastorex, Rexy ) a plemena se zvláštní strukturou srsti ( Saténový ). 

Střední plemena. Mají živou hmotnost 3,0 - 5,5 kg. V této skupině jsou plemena vhodná pro výkrm, tzv. masná plemena. Využívají se i tvorbě brojlerových hybridů. Králíci se vyznačují masným typem, pro který je charakteristické výborné osvalení pánevních končetin a hřbetu. Další důležitou vlastností masných plemen je výborná plodnost tj. počet a váha narozených mláďat a ranost plemene. Ranost umožňuje králíka brzy zařadit do rozmnožovacího procesu. Další vlastností je schopnost výborně zužitkovat krmivo a dosahovat maximálních přírustků. Ve věku 3 měsíců má mít králík hmotnost 2,2 - 2,5kg, ve 4 měsících  3,2kg. Králice těchto plemen musí pravidelně zabřezávat a rodit v dostatečném množství zdravé potomstvo. Za velmi dobrou plodnost  se považuje 8 - 10 králíčat. U samců je plodnost dána schopností produkovat dostatečné množství kvalitního spermatu a jejich ochota ke skoku.

Velká plemena ( OBŘI ). Jejich živá hmotnost se pohybuje v rozmezí 5,0 9,0kg. Je pro ně charakteristický mohutný tělesný rámec a kdlouhé uši. Dospívají později a s tím souvisí i pomalejší tvorba svaloviny. Proto nejsou králíci těchto plemen vhodní pro intenzivní produkci masa. Maso má i delší svalová vlákna, která jsou tuhá. I spotřeba krmiva je poměrně vysoká. Tato plemena se využívají především v zájmovém chovatelství. Horní hranice hmotnosti těchto plemen je neomezená.

Malá plemena. Mají živou hmotnost 2,0 - 3,30kg, pouze malí beran do 3,5kg. Jejich kostra je jemnější, tělo zavalité, krk nevýrazný. Do této skupiny řadíme plemena, která mají i při nízké hmoptnosti velmi dobré osvalení a kvalitní maso, které je krátké a šťavnaté. Pro nenáročnost na ustájení a krmrní jsou v drobnochovech žádoucí.

Zakrslá plemena. Rozdělují se na zakrslé berany a klasická zakrslá plemena. Zakrslí berani jsou nejmenší podoba beranů s maximální hmotností do 2kg. Hmotnost klasických zakrslých králíků je v dospělosti do 1,5kg. Za ideální váha se považuje 1,0 - 1,25kg.

Krátkosrstá plemena. Pro všechna krátkosrstá plemena je typické utváření srsti - tzv. rexismus. Srst má délku pouze 17 - 21mm a je postavena ke kůži kolmo, nikoli šikmo jako u ostatních plemen. Králíci těchto plemen jsou poměrně nároční na péči. Jejich kůže je po kvalitním zpracování velmi efektní. Hmotnost jednotlivých plemen je velmi rozdílná, ve skupině jsou plemena velká, i zakrslá.                                                                            Kastorex ( Ca ). Kastorex v překladu znamená bobří král. Živá hmotnost je 3,5 - 4,5kg. Zbarvení je červenohnědé, má připomínat čerstvě vyloupnutý kaštan.                                                                                                                        Rexi. Jsou krátkosrsté variety králíků všech barevných rázů plemen s normální srstí a hmotností plemen středních, malích i zakrslích.