Trávící ústrojí králíka

     Trávicí ústrojí králíků je možné rozdělit do tří částí, První část tvoří dutina ústní, hltan a jícen. Druhou částí je žaludek a tenké střevo. Třetí část tvoří slepé střevo, trakčník a konečník. Potrava prochází trávicím ústrojím přibližně 70 hodin. Trávení rostlinné potravy je složitější, než potravy živočišného původu nebo potravy smíšené.

     Žaludek králíka je jednokomorový, má objem cca 250 ml. Králík patří mezi tzv. monogastrická zvířata. Poměrně malé zastoupení svalové tkáně ve stěně žaludku a výstup žaludku umístěný shora, umožnňuje králíkovi přijímat velké množství potravy. Trávenina je ze žaludku vytlačována nově přijímaným krmivem. Žaludek králíka neumožňuje zvracet, což je příčinou žaludeční těžkosti a častého nadýmání. Žaludeční šťávy se vylučují nepřetržitě, intenzivněji ve dne, než v noci. Je také místem, kde je většina bakterií přicházejících s krmivem zneškodněna.

     Nejvýznamnější součástí trávicího ústrojí jsou střeva. Slabší, kličkovitě uložené tenké střevo, které má části dvanáctník, lačník a kyčelník. Délka kolem 3 metrů. Do dvanáctníku ústí žlučovod z jater a vývod slinivky břišní. 

     Játra mají pro organismus velký význam. Jsou producentem žluči, místem syntézy mnoha důležitých látek a také čistící stanice těla. Krevní oběh ze střev přináší živiny právě do jater, která je zpracovávají.

     Slinivka břišní kromě trávicí šťávy produkuje hormony, inzulin a glukagon.Délka tlustého střeva je kolem 120 - 150 cm. Střevní mikroflora je pro trávení králíků nepostradatelná. Proto u králíků dochází často po podání antibiotik k poruchám trávení. Antibiotika působí nejen na likvidaci původců nákaz, ale hubí i užitečné symbiotické mikroorganismy.

Fotogalerie: Trávící ústrojí králíka