Vhodná plemena. Jako vhodná plemena se doporučují v těchto kombinacích /první plemeno je vždy v otcovské pozici/: Nb x Kal,  Kal x Vss /Vss,  (Mm x kal) x Kal,  (Mm x Kal) x ČA,  Nb x Vss,  Kuv x Kal,  Bu x Mm.                                                                         Z osobních zkušeností se přikláním ke kombinacím Kal a Nb,  Kal a Bu,  Kuv a Kal. Může se jednat i o křížení zpětné, tzn., že místo Nb x Kal  budeme připouštět v pozici otcovské  Kal x Nb. To se týče všech uvedených plemen.                                                             Masná plemena, která jsou vhodná pro chov na maso a na tvorbu masných hybridů, jsou vhodná:            Činčila velká (ČV),   Velký světlý stříbřitý ( Vss),    Novozélandský bílý ( Nb),  Novozélandský červený ( Nč), Kalifornský ( Kal) Burgundský (Bu) Siamský velký (Siv) Český albín (Ča),  Kuní velký (Kuv)  toto plemeno je značně variabilní v užitkovosti,  Vídeňský bílý (Vb) Vídeňský modrý (Vm)- králice mohou špatně zabřezávat, Vídeňský šedý (Vš) Vídeňský černý (Vč) Vídeňský modrošedý (Vmš),   Zaječí (Za).  Zajímavostí tohoto plemene je to, že se umístilo v testech jateční výtěžnosti jako první. 

     Velká plemena /obři/.

Belgický obr (Bo) Belgický obr albín (BOA),  Moravský modrý (Mm),  Německý obrovitý strakáč (Nos), Francouzský beran (FB). Tyto plemena dospívají pozdějí a s tím souvisí i pomalejší tvorba svaloviny. Proto tito králíci nejsou vhodní pro intenzivní produkci masa. Maso má i delší svalová vlákna, která jsou tuhá. Spotřeba krmiva je vysoká. Tato plemena se využívají především v zájmovém chovatelství. Horní hranice jejich hmotnosti je neomezená. 

Masná plemena.   Popis.                                                     Činčila velká. ( Čv ) Byla vyšlechtěna z činčily malé. Hmotnost dospělých králíků je 4,5-5,5 kg. Pro velmi dobrou plodnost a růstovou intenzitu je toto plemeno vhodné do mateřské pozice při tvorbě masných hybridů. Základní zabarvení těla je šedé, podsada je modrá a mezibarva je bílá.                                               Velký světlý střibřitý. ( Vss ) Pochází z francouzských plemen ( králík francouzský, králík šampańský ) barva připomíná zašedlé stříbro. Živá váha je 4,5-5,5 kg. Mláďata se rodí černá a ve věku 3-4 měsíce postuně výstříbřují.                                                                                                                                               Novozélandský bílý. ( Nb ) Byl vyšlechtěn v USA. K jeho vyšlechtění byla použita hlavně plemena novozelandský červený a angora. Stále se považuje za nejdůležitější plemeno pro tvorbu hybridů, a to jak v mateřské, tak v otcovské pozici. Živá hmotnost je 4,0-5,5 kg. Barva je bílá, oči růžové s karmínovou panenkou.                                                                                                       

                Kalifornský. ( Kal ) Vyšlechtěno v USA v Kalifornii. Jako výchozí plemeno byla použita činčila velká a králík ruský. Je to typicky masné plemeno s krezbou, kterou tvoří zbarvení uší, nosu a spodků končetin. Zbarveno je rovněžpírko. Základní barva je bílá, krezba má barvu nejčastěji černou, může být i modrá a hnědá. Intenzita zbarvení závisí na teplotě vnějšího prostředí ( akromelanismus ). Vzhledem k výborné plodnosti a dalším mateřským vlastnostem je vhodné pro hybridizaci. Živá váha je 4,5-5,5kg.                                            Burgundský ( Bu )  Pochází z Francie z oblasti Champagne. Barva krycího chlupu je žlutočervená. Oční kroužky, skráňová obruba, vnitřní strany končetin, břicho a spodina pírka jsou světle krémové. Žlutočervená barva se má stejnoměrně rozkládat po celém povrchu těla. Vyniká velikostí,vitalitou, odolností a temperamentem.  Je vhodný pro tvorbu hybridů.                                                                                                                Siamský velký  ( Siv ) Je to naše plemeno. Jako výchozí byla použita plemena kalifornský, kuní a duryňský. Hmotnost je 4,0-5,0kg. Zbarvení je velmi světle nažloutle šedé ( madagaskarové ), směrem k bokům zesvětluje. Zátylek a lopatková partie jsou poněkud tmavší, maska, uši, končetiny a pírko jsou tmavší. Chová se jako siamský žlutý a modrý.                                                                                                                                                                                                                                         

Český albín ( ČA ) Byl vyšlechtěn v Kladně. Vznikl křížením králíka divokého a modrého obra. Výhodou tohoto plemene je méně výrazná hlava a jemnější kůže, což zvyšuje jateční výtěžnost. Plodnost i růstová intenzita jsou výborné. Plemeno lze využít při hybridizaci. Hmotnost  4,0-5,0kg.                                                                    Vídeňský bílý ( Vb ) Bílé plemeno s modrým okem ( leucín ). Živá hmotnost je 4,0-5,0kg. Lze ho využít při tvorbě hybridů. Při křížení albínů a leucínů vzniká zbarvení holandská strakatost.                                                         Vídeňský modrý ( Vm ) Pochází z Rakouska. Živá hmotnost je 4,25-5,25kg. Pro výborné osvalení je vhodný pro hybridizaci, především v otcovské pozici. Králice mohou špatně zabřezávat.                                                      Vídeňský šedý. ( Vš ) Od Vídeňského modrého se liší pouze zbarvením, má divokou barvu. Lze využít pro hybridizaci.                                                                                                                                             Vídeňský černý. ( Vč ) Jeho živá hmotnost je 4,25-5,25kg. Užitkovost a typ podobné jako u Vídeňského modrého a šedého.                                                                                                                                               Zaječí ( Za ) Svým typem se liší od klasických králíků, skutečně připomíná zajíce. Zbarvení je divoce ohnivé. Patří k nejstarším plemenům. Zajímavostí je, že se toto plemeno umístilo v testech jatečné výtěžnosti jako první.